ictv

Децентралізація від уряду Гройсмана – це «три несвободи» для громад

23:36 18.06.2019

Голова Партії ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко повідомила, що започаткований чинним урядом процес децентралізації не приніс очікуваних для громад результатів, натомість нині має місце політика примусового об’єднання територіальних громад, які не отримали фінансової незалежності і можливості самостійно управляти процесами.

«У громад повинно бути три свободи, але вони сьогодні не виконуються. По-перше, громади повинні вільно отримувати власні і закріплені податки. Але сьогодні громади практично не розпоряджаються власними доходами. Яка ж це децентралізація!» – сказала Юлія Тимошенко в ефірі програми «Право на владу» на телеканалі ICTV.

Політик звернула увагу, що якщо проаналізувати розподіл зведеного бюджету за доходами – скільки відсотків отримують громади, а скільки надходить у державний бюджет, то лише 20,7% становлять ті доходи, які отримують громади у свій бюджет.

«Все інше забирають в центр, а потім направляють субвенції на медицину, освіту тощо. І навіщо говорити про децентралізацію, якщо фінансової свободи – немає!» – зазначила вона.

Парламентарій також запевнила, що громади також не отримали право повноцінного самоврядування.

«Хто ухвалює рішення за громади? Районні і обласні державні адміністрації управляють процесами у громадах! Сьогодні навіть не створено виконкоми, як це належить», – констатувала Юлія Тимошенко.

Голова Партії ВО «Батьківщина» також наголосила, що об’єднання громад в Україні часто відбувається примусово, що є неприпустимим.

«Трапилось так, що для того, щоб примусити громади до об’єднання, у сільських і селищних громад забрали податок на доходи фізичних осіб», – сказала політик.

Парламентарій також акцентувала, що нині громади також не можуть повноцінно розвиватись, в тому числі економічно, тому що владою не створено належних умов для функціонування малого і середнього бізнесу.

«Якщо малий і середній бізнес не може отримати доступний кредит, то громади не можуть розвиватись економічно», – сказала політик.

Юлія Тимошенко також зазначила, що головні позиції «Батьківщини» полягають у тому, що об’єднання громад має бути добровільним, земля має перейти в управління громад, також має відбутись розширення прав місцевого самоврядування, визначено чіткі повноваження місцевої влади і стати реальною фінансова незалежність.

Політик також вказала на те, що у державному бюджеті на 2020 рік слід передбачити належні зміни для забезпечення функціонування місцевих громад.

«Зміни для громад починаються з державного бюджету України. Якщо не буде глибоко змінений бюджет, його показники і розподіл, то ми отримаємо той самий результат, який мали протягом останніх 5-ти років», – констатувала парламентарій.