ICTV_ЮВТ_04

Кланову систему можна зруйнувати – потрібні чесна ЦВК і правильний закон про вибори

00:13 15.05.2018

Голова Партії ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко впевнена, що для проведення прозорих і об’єктивних виборів українське виборче законодавство потребує принципових системних змін, зокрема, щодо вилучення мажоритарної складової, а також необхідне утворення чесної, прозорої і непідконтрольної владі ЦВК.

«Питання чесного ЦВК і правильного закону про вибори – і хоча б один раз за 26 років можна реально перезавантажити цю систему! Я запевняю, що зараз як ніколи ми підійшли до тієї межі, коли можна змінити кланову систему», – сказала Юлія Тимошенко в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV.

За словами парламентарія, сьогодні демократичні опозиційні сили і громадянське суспільство поставили питання щодо необхідності зміни виборчого законодавства.

«Слід прибрати мажоритарну складову за тією причини, що нинішні кланова модель управління країною тримається на використанні мажоритарних округів», – зауважила вона.

Політик нагадала, що сьогодні проведення загальнонаціональних парламентських виборів відбувається за наступною схемою: 50% парламенту обирають за партійними списками, а 50% депутатів обирають на мажоритарних округах безпосередньо голосуванням людей за ті чи інші прізвища.

«Проблема полягає у тому, що на мажоритарних округах, де обирають депутата-самовисуванця чи депутата за підтримки партії, він «вкладає» в округ від 1 до 3 млн дол. Там, де платяться великі гроші – там виграються мажоритарні вибори. А потім у парламент приходять десятикратно «відбити» те, що вклали в округи, тоді починається закулісна метушня і протискання лобістських законопроектів», – обурено пояснила Голова Партії ВО «Батьківщина».

Юлія Тимошенко також нагадала, що наступні президентські вибори будуть відбуватись за старим виборчим законодавством, що дозволяє використовувати необмежені можливості для здійснення виборчих фальсифікацій.

«Нагадаю, у 2010 році пройшли вибори президента і обрали Януковича, і перед другим туром «Наша Україна» і «Партія регіонів» змінили закон щодо виборів президента і повернули всі можливості для фальсифікацій. І зараз із цим законом ми рухаємось до наступних виборів», – нагадала вона.

Депутат також нагадала, що фракція «Батьківщина» підтримала у першому читання новий Виборчий кодекс, надавши до нього всі необхідні правки, і підготувавши правки до другого читання.

Говорячи про Виборчий кодекс, Юлія Тимошенко виступила проти зниження прохідного бар’єру у Верховну Раду для політичних сил.

«Якщо ми зробимо 2% прохідний бар’єр, то через штучні партії, які будуть створено перед виборами або які представляють клани – колишні мажоритарники просто зайдуть у парламент під назвою «партія», а не під власним прізвищем», – пояснила вона.

Юлія Тимошенко також зауважила, що питання утворення нового складу ЦВК нині є також політично керованим, а також висловила сумнів щодо того, що кандидатуру на посаду члена ЦВК від фракції «Батьківщина» буде підтримано парламентом, оскільки зараз президент намагається через підконтрольний парламент утворити керований і залежний орган ЦВК.

«Президент очікує отримати тотальну більшість у ЦВК – це дві третини комісії через афельованих до президента людей», – застерегла вона.

Юлія Тимошенко нагадала присутнім, що ЦВК повинна формуватись з урахуванням пропозицій від всіх парламентських фракцій, а разом із тим наголосила, що сьогодні варто було б принципово переглянути саму концепцію формування ЦВК.

«Зараз у президента ще є час піти назустріч суспільству, відібрати із громадянського суспільства незалежних і відомих країні людей, щоб прийшли певні моральні авторитети країни і продемонстрували, що ЦВК не буде продажною і маніпулятивною. Думаю, новий президент так і зробить», – наголосила голова фракції «Батьківщина».

Разом із тим, Юлія Тимошенко акцентувала, що попри всі спроби президента скористатись недосконалим виборчим законодавством і залежною ЦВК, «Батьківщина» буде захищати інтереси людей і змагатись за право змінити країну.

«У нас є шанс! Ми захистимо кожну виборчу дільницю, там буде справжній бій між величезними грошима, інформаційним і адміністративним ресурсом проти тих, хто хоче цю систему змінити, і «Батьківщина» – серед них», – наголосила голова Партії ВО «Батьківщина».