ICTV_ЮВТ_01

Корупція влади повсюдно: дороги, ліки і тарифи. Слід негайно зупинити це!

00:15 03.04.2018

Голова Партії ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко заявила, що нинішня влада проводить масштабні корупційні оборудки на бюджетних коштах заради власного збагачення, в той час як антикорупційні органи не виконують свою функцію щодо запобігання таким проявам корупції, оскільки є залежними і підконтрольними владі. Проте із високопосадовою корупцією в Україні можна і слід боротись, для чого повинна існувати політична воля представників новообраної влади і відповідний контроль.

«Все, що відбувається у корупційному полі, схоже на велику грибницю – коли ми бачимо на поверхні окремі гриби, навколо яких здіймають галас, коли їх видаляють, але під землею залишається колосальна взаємозалежна система. Тому не достатньо кілька грибів зрізати, а слід всю систему змінювати», – сказала Юлія Тимошенко під час програми «Свобода слова» на ICTV.

За словами політика, нинішні антикорупційні органи не виконують свою функцію щодо виявлення і запобігання високопосадової корупції на рівні президента, прем’єр-міністра і їх оточення, оскільки вони є частиною загальної системи. А тому необхідно підтримати «стратегію створення Вищого антикорупційного суду, який буде незалежний від будь-яких політичних органів».

«Треба, щоб Вищий антикорупційний суд був повністю і цілком незалежним. Якщо там буде хоч мізинець президента або парламенту, то вважайте, що антикорупційний суд не виконає своєї функції», – застерегла вона.

Говорячи про факти корупції з боку чинної влади, Юлія Тимошенко навела лише кілька прикладів великої масштабної корупції, в той час як «таких прикладів – сотні». У першу чергу, політик згадала корупцію на виконанні владою неякісного капітального ремонту дорожнього полотна за минулий рік.

«У моїх руках – звіт, скільки було витрачено у 2017 році на ремонт доріг – це 42,5 млрд грн. Але сніг зійшов разом із дорогами, і залишились лише напрямки і дорожні знаки. Це приклад того, що 42,5 млрд грн вкопали у землю – такого не було ніколи», – обурено зауважила вона і додала, що такий об’єм коштів є співрозмірним із об’ємом половини оборонного бюджету країни.

Аби запобігти таким корупційним оборудкам на бюджетних коштах, Юлія Тимошенко зауважила, що слід запровадити відкритий контроль і залучити міжнародний аудит.

«Слід залучити міжнародний аудит за гроші бюджету, щоб перевіряли якість побудованих доріг і відповідність тим стандартам, які задано. І тоді не треба буде контролювати, тому що міжнародних аудит за якістю доріг не допустить проявів корупції», – пояснила вона.

Серед інших прикладів корупційного використання бюджетних коштів, Юлія Тимошенко назвала незадовільну закупівлю ліків і медичних виробів за державні кошти.

«У 2016 році було виділено 6,9 млрд грн. передплати за ліки, а вже 2018 рік, і не поставлено 25% ліків, в той час як значна частина із вже поставлених мають короткий термін використання, і є вже непридатними. Хтось відповідає за це?», – звернулась вона.

Також парламентарій обурилась тим фактом, що Національна комісія з регулювання ринку енергетики та комунальних послуг ухвалила постанову №972 щодо запровадження RAB-тарифів для обленерго, що спричинить підвищення тарифів на електроенергію же із 1 квітня 2018 року.

«Дається націнка на тарифи електроенергії без обґрунтувань, без цільового призначення – просто з вас взяли додатковий побір. Але із 1 квітня тимчасово зупинили запровадження таких тарифів, адже це викликало неабиякий скандал», – пояснила політик.

В цьому контексті Юлія Тимошенко закликала говорити про корупцію не лише як системне явище, але і знаходити винних і притягувати їх до відповідальності.

«Чому ми загально говоримо про корупцію як систему? Так, вона системна, але у кожної такої оборудки є прізвище, ім’я і по-батькові. Хто за це відповідає? Там немає політичної волі, тому що всі і в темі, всі мають частку», – обурено зауважила вона.

Юлія Тимошенко водночас закликала не опускати рук, «системно працювати і робити всі ті речі, які дають результат» у боротьбі із корупцією в Україні.

«На кожен крок є чіткі системні антикорупційні рішення, слід просто мати бажання. Тому необхідно зберегти антикорупційні громадські органи, щоб із корупцією боролись не лише гучними арештами. А також необхідні системні і глибинні зміни, які дадуть результат», – підсумувала політик.