тимошенко Юля

Світ повинен вчасно зупинити Росію

13:24 24.04.2014

Інтерв’ю Юлії Тимошенко французькому виданню Le Monde

Пьотр Смоляр, 22 квітня 2014

Юлія Тимошенко має великий досвід. Кандидат на президентських виборах, 18 квітня вона поїхала до Донецька.

- Якими є результати ваших переговорів? Схоже, що Женевська угода виявилася мертвонародженою…

- Проблема в тому, що Росія не визнає своє військове вторгнення в Україну. Як же вона може виконувати цю угоду, яка передбачає виведення військ і звільнення захоплених будівель? Кремль робитиме вигляд, що організаторами цих дій є українці, які хочуть відділитися від країни, щоб об’єднатися з Росією.

Саме тому дуже важливо зрозуміти потреби українців, які використовує Москва. Вони бояться війни, вони хочуть, щоб їх залишили у спокої. Втім, популярність Путіна у цьому регіоні впала. Якщо досягнути компромісу, можна буде знизити напруження у ставленні населення до української влади, і таким чином позбавити Путіна підстав для продовження агресії.

- Більш конкретно, на чому повинен базуватися цей компроміс?

 - Можна виділити чотири пункти. Необхідно зміцнити статус російської мови; дати можливість місцевим радам призначати виконавчу гілку на місцях і губернаторів. Також потрібна максимальна бюджетна автономія регіонів. Я пропонувала це Раді в 2009 році, але президент Ющенко наклав вето. І нарешті, необхідно оголосити амністію тим, хто захопив будівлі, за умови, що на їхніх руках немає крові.

- Ви не згадали референдум щодо статусу…

 - Це – спірне питання. Яке формулювання, яка дата? Національний чи регіональний? Якщо буде досягнуто консенсусу по цим чотирьом пунктам, навіщо тоді взагалі референдум? Залишається одне питання. Якщо домовитися з представниками Сходу і Півдня, якщо вони звільнять будівлі, хто залишиться всередині? Необхідно розрізняти українців та російських агентів, які проводять операцію на нашій території. Я не знаю їхніх імен, але вони не настільки відомі, щоб тримати в своїх руках цілий регіон. Ультиматуми Росії – неприйнятні. Ми досягнемо компромісу між Заходом і Сходом України. Федералізація є лише інструментом Кремля, щоб розчленувати країну. Фактично вона створить десяток автономних республік Крим. 

- Ви були рішучим критиком політичних звичаїв після здобуття незалежності Україною у 1991 році, після розпаду СРСР. Якою є ваша відповідальність за такий розвиток подій?

 - Я відповідальна за це так само, як й інші. Протягом 23 років можновладці не чули народ, вони надавали перевагу монологам, переслідували власні інтереси і плани. Після двох революцій це повинно змінитися. Я – єдиний посадовець, який зазнавав фізичних страждань у в’язниці протягом двох з половиною років, відчув на собі несправедливість, нерівність, жорстокість бюрократів. Я зрозуміла, в якому жаху щодня жили українці протягом двадцяти трьох років. Якщо політики не перестануть жити на іншій планеті, революція повториться. В 21-му столітті, в добу інформації, необхідно створити суспільство іншої якості, яке б дозволяло тримати постійний зв’язок народу зі своєю країною, а не лише кожні п’ять років на вибори.

 - Розшифруйте для нас ідеологію, яку активізувала Москва…

 - Те, що робить Путін, – це безумство. Політика 18-го століття, ніби кордони стали прозорими. І от він розпочинає середньовічну війну за територію. Коли Путін заговорив про “Новоросію”, мені це нагадало про часи три століття тому. Це – не провокація, це його глибоке переконання, його бачення. Він хоче замінити цінності застарілими поняттями. Але неможливо повернути час назад. Механізм самознищення цього режиму запущено. Не думайте, що це буде болючий процес лише для нас. Путін втратить більше, ніж отримає. Він втратить свій авторитет лідера, він стане персоною нон ґрата, він себе дискредитує, якщо піде проти здорового глузду еволюції.

- Чи можна назвати міжнародні санкції ефективними?

- Все залежить від їхньої сили. Якщо вони просто дратуватимуть, вони лише зміцнять ідеологію Путіна. Якщо ж вони реально поставлять режим на межу виживання, вони дозволять світу повернути свій природній порядок. Цю нову агресивну силу, яка піднімається в Росії, можна перемогти лише за допомогою аналогічної або більшої сили. Світ повинен зупинити її вчасно.

- Якою була ваша роль в угоді між Києвом та олігархами, щоб покласти край кризі на сході країни?

- Політика перетворилася на джерело для непрозорого великого капіталу, який використовується незаконним чином для корупції, що призводить до створення фінансових монстрів. Після другої революції олігархи більше не сумісні з новою Україною, з європейськими цінностями, із життям, яке ми будуємо. Але коли розпочалася військова агресія, я вважаю, що всі українці можуть захищати свою країну, в тому числі олігархи. Ті, хто експлуатує наші ресурси, повинні використати їх для захисту наших кордонів.

І це діє. Триває неоголошена війна за анексію територій. Всі олігархи зацікавлені в тому, щоб завадити розколу країни. Якщо частина територій незаконно відокремиться, вона опиниться в ізоляції, без комунікації із зовнішнім світом. Ахметов чи Коломойський утримуватимуть компанії на межі банкрутства.

- Єдиний олігарх, з яким ви не контактували, це ваш ворог Дмитро Фірташ, який підтримує кандидатуру Петра Порошенка…

- Я звернулася до тих, чиє життя та інтереси пов’язані з Україною. Фірташ ніколи не пов’язував своє життя з Україною. Він її грабував. Він був частиною оточення Януковича, яке привело країну до катастрофи, до кровопролитної революції. Олігархам потрібна маріонетка. Але після революції ми не маємо права назвати президентом когось подібного. Я думаю, що вибори відбудуться 25 травня, і я зроблю для цього все. Тому не треба висувати інші гіпотези. Країні потрібна стабільна влада.

- Згідно з опитуваннями, Петро Порошенко вас серйозно випереджає…

- Скільки разів я висувала свою кандидатуру, і скільки разів опитування давали мені у два-три рази менше голосів, ніж остаточний результат?