Відкриття ринку землі – це питання загрози національній безпеці

00:15 24.09.2019

Голова Партії ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко повідомила, що підготований нинішньою владою законопроєкт щодо обігу земель сільськогосподарського призначення закладає низку ризиків як для українських аграріїв, так і для національної безпеки країни загалом. Водночас Президент України має оголосити проведення Референдуму із відповідного питання, щоб дізнатись ставлення українців до питання продажу землі.

«Почати треба, як обіцяв Володимир Зеленський щодо значимих для країни питань, з референдуму. Тому слід запитати українців щодо, чи потрібно продавати землю, чи ні. Але попередньо слід мати публічні відкриті дискусії, запросити аграріїв, Національну академію наук України, іноземних агарних міністрів… Слід, щоб люди знали, з чим вони розлучаються і як в інших країнах поводяться із землею», – сказала Юлія Тимошенко в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV.

_APM1538

Політик наголосила, що «Батьківщина» проаналізувала оприлюднений Міністерством економічного розвитку торгівлі та сільського господарства України проєкт закону щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, і дійшла висновку щодо наявності у документі низки загрозливих положень. Як приклад, мова іде про недостатній рівень обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що можуть перебувати у власності громадянина та юридичної особи (не більше 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України).

«У більшості країн світу діє жорстке обмеження щодо того, скільки можна віддати землі за обсягом «в одні руки». Так, у Польщі – 500 га, Німеччині – 450 га, Угорщині – 300 га, Іспанії – 250 га. Що пропонує закон, який зараз вносять до парламенту? Щоб в «одні руки» віддати 0,5% від всіх сільськогосподарських земель України. Це – масштабна афера, коли великі світові корпорації нашу землю заберуть «за фук», – обурилась вона.

Занепокоєння політика викликало те, що в умовах численних випадків видачі паспортів інших країн українцям, виникає ризик втрати частини територій України.

«В ситуації слабкості, розгубленості і деградації, в якій перебуває Україна, зробити землю товаром – це залишити народ без землі, і поставити під загрозу прикордонні території через проведення таких самих референдумів, як пройшли в Криму», – застерегла вона.

Окрему увагу Юлія Тимошенко звернула на норму щодо можливості придбання землі юридичними особами.

«Коли нам голосно говорять, що жодних іноземців не буде, то можу сказати, що юридичні особи, зареєстровані в Україні, можуть бути на 99,9% у власності іноземних інвесторів. Невже в нашій країні немає кому господарювати на землі?», – звернулась вона.

Також Голова Партії ВО «Батьківщина» звернула увагу на те, що законопроєкт пропонує надати можливість викупити землю із розстрочкою платежу до 5 років, але українські фермери не зможуть цього зробити через відсутність коштів. А також загалом не зможуть придбати землю на аукціонах, оскільки не мають достатньо коштів, щоб протистояти світовим корпораціям, які нині зацікавлені у купівлі української землі.

На переконання Юлії Тимошенко, єдиний правильний шлях для України полягає у тому, щоб розвивати аграрний комплекс країни, що передусім передбачає створення сімейних фермерських господарств, а також малих і середніх сільськогосподарських виробництв. Це у свою чергу дозволить створити робочі місця, отримати прибуток не відпродажу сировини, а від переробки і виготовлення готової продукції.

«Світ обрав єдину правильну стратегію і уклад – це сімейне фермерство, мале і середнє сільськогосподарське виробництво. І жодна притомна інтелектуальна країна не йде шляхом розпродажу землі. Наша позиція дуже проста – розвивати наш аграрний комплекс так, як розвиває весь світ», – сказала вона.

Парламентарій додала, що «Батьківщина» наполягає на створенні стійких механізмів захисту українських фермерів і належної державної підтримки, адже саме українські аграрії мають стати справжніми господарями на власній землі.